Ochlazovny

Ochlazení těla po saunování zajistí správnou regeneraci Vašeho organismu

Ochlazovny

K saunování patří i ochlazovny ( Ochlazovací bazénky či kádě, vědro, sprcha, studna, ale i třeba řeka, kašna či frigidárium ).

Po prohřátí těla v sauně by měla následovat fáze rychlého zchlazení ( pod sprchou, v ochlazovacím bazénku, přírodním jezírku, v ochlazovací kádi…)  při teplotě vody 7 – 12°C ( doporučujeme max. 3 minuty), nebo v zimním období na sněhu, v řece, případně v prohlubni ledu. Každý by měl k ochlazování těla přistupovat individuálně, při pocitu dostatečného zchlazení těla je potřeba, fázi chlazení ukončit. Ochlazení přiměje cévy, aby se stáhly, a vrátí krevní oběh do stabilního, přirozeného stavu. Obnovení „zchlazeného“ krevního oběhu můžete urychlit např. pomocí teplé lázně nohou, případně před zchlazováním organismu použít koupací boty, které zajistí tepelnou regulaci Vašeho těla.

Ochlazovací bazének

Je nejčastějším způsobem ochlazení po vydatném saunování a je určený k ochlazení těla v rámci saunové procedury. Zchlazení prudce stáhne kapiláry rozšířené pobytem v ohřívárně a pomáhá tak vyloučit z těla toxiny a odpadní látky. Zároveň dochází k prokrvení a masáži vnitřních orgánů. Způsob užívání je pro každého individuální ( stejně jako pobyt v saunové kabině ) a je nutné užívat bazének s rozvahou, před použitím doporučujeme poradu s odborníkem. Po prohřátí těla v sauně by měla následovat fáze rychlého zchlazení například v ochlazovacím bazénku při teplotě vody 7 – 12°C.

Využití ochlazovacího bazénku je jedním z nejpoužívanějších druhů ochlazení po saunování. Žádný jiný způsob ochlazení po sauně či parní lázni se nemůže vyrovnat skoku do bazénu plného ledové vody. Ochlazovací bazén je pro zchlazení organismu velmi pohodlný, zajišťuje komfortní užívání a může mít mnoho zajímavých provedení.

Ochlazovací bazénky mohou být menší jen na ponoření, nebo i větší pro možnost plavání, pár temp. Ochlazovací bazénky bývají vždy chloubou celého wellness.

Stylový ochlazovací bazének může být vyroben z nerezu, plastu, kompozitního materiálu, ale je možné použít i mnoho dalších variant. Bazének má velkou výhodu v tom, že se dá integrovat bez nutnosti podpůrné konstrukce do různých prostor. Pomocí nosné konstrukce může být také postavený volně v místnostech, nebo ve venkovním prostoru. Z vnější strany se nabízí možnost obložení bazénku materiály designově podobnými interiéru Vašeho wellness prostoru či exteriéru Vaší budovy.

Ochlazovací bazénky se dají opatřit pískovou filtrací, termoizolačním krytem, chladícím zařízením, dávkovacím zařízením, ale také i ohřevem pro trvalé použití v zimě (pokud jsou umístěny ve venkovním prostředí).

Ochlazovací vědro

Teplotou vody cca 10° C je jeden z nejklasičtějších způsobů ochlazení, kdy na sebe převrhnete vědro s ledovou vodou. Vědro je vyrobeno z masivního dřeva kambala německé výroby s plovákovým doplňováním vody. Precizní ruční práce, mnohovrstvý lak s vysokou odolností vhodný do interiéru. Dokonalé zpracování, nerezové nosné boční úchyty – vhodné pro privátní i komerční provozy. Sestava obsahuje nápustný ventil, táhlo ve formě lana, konzole z nerezi, uchycovací spony a návod. Vnější objem kompletního vědra je cca 29 l, kapacita max. 18 l vody.

Ledová Studna / Kašna

Vyrábí vločkový led, který vám poslouží k příjemnému ochlazení organismu jedním z nejmírnějších způsobů. Zlepšuje krevní oběh organismu a posiluje Vaší imunitu. Ledová studna se skládá ze dvou částí. Ledovače, který vyrábí vločky ledu z čerstvé vody, a samotná studna, ve které se shromažďuje led. Ledová studna je naplněna ledovou tříští, kterou se zchladíte na těch správných místech. Naberte si takové množství, které Vám vyhovuje, a zchlaďte se tam, kde to nejvíce potřebujete. Led po vytvoření zůstává měkký a bez ostrých hran, nemusíte se tak bát poškrábání či jiného možného zranění. Lokální ochlazení nepřináší tělu takový šok, proto je vhodnější pro citlivější jedince. Zároveň se jedná o nejhygieničtější způsob ochlazení.

Provedení, použité materiály a vzhled studny záleží na požadavcích klienta a vhodnosti využití. Vyberte si tvar, barvu či podsvícení tak, aby skvěle dotvářela atmosféru Vašeho wellness.

Frigidárium

Je místnost s nižší teplotou, sloužící k ochlazení těla po prohřátí v saunách.
Jedná se o kombinaci ochlazovacího bazénku s teplotou vody 8 -12° C, ochlazovací sprcha se studenou vodou, ledová kašna s ledovou tříští, kterou si při ochlazování potíráte tělo.

Při ochlazovacím procesu byste neměli cítit pocit zimy a délka pobytu se doporučuje dle potřeby každého z nás. Pro odpočinek slouží dřevěná třípatrová lavice, kde si můžete lehnout i sednout.

Zážitková sprcha

Tělo prohřáté v saunové kabině je třeba opláchnout proudem vody, aby se z roztažených kožních pórů vyplavily nečistoty, tuk a škodliviny.
Komu není příjemná studená voda v ochlazovacím bazénku, může využít zážitkové sprchy s možností volby teploty vody.

Zážitkové sprchy nabízíme s možností masážních trysek, atrakcí tropického deště a mrholení jemnými kapičkami vody, které ani necítíte dopadat na své tělo, ale dokonale Vás osvěží.

Dalším možným vybavením je Chromoterapie, terapie světlem barev. Používá barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle a její doplnění po stránce psychické, emocionální, spirituální i mentální. Jde o kombinaci barvy, světla a v kombinaci s vodou Vám nabízí nezapomenutelný zážitek.

Tato forma zchlazení je ideální pro děti, začátečníky nebo na mírné ochlazení po pobytu v saunové či parní kabině.